Чому до монетизації пільг на проїзд ще далеко

Нещодавно інформпростір сколихнула новина: Кабмін врешті прийняв монетизацію пільг у громадському транспорті. Інформація про це з’явилася на офіційному урядовому порталі й була активно підхоплена ЗМІ. Проте, станом на 22 березня не оприлюднено ані тексту постанови, а, відповідно, місцеві органи влади не розуміють, як втілювати цю монетизацію в життя.

14 березня цього року Кабмін прийняв постанову «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах». «Уряд зробив рішучий крок у напрямку монетизації пільг на проїзд», – відрапортували на «Урядовому порталі».

Зазначається, що документом затверджується Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах. Розмір компенсації щорічно буде визначатись обласними, Київською міською державними адміністраціями на відповідний рік. Місцеві органи також мають самостійно визначати механізм, як саме пільговики отримуватимуть кошти, які надалі зможуть витрачати на власний розсуд.

Того ж дня Уряд прийняв постанову «Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування», якою визначена соціальна норма кількості пільгових поїздок, а також розподіл пільгових поїздок транспортом загального користування на міських та приміських маршрутах, що потрібно для визначення розміру щомісячної готівкової виплати.

Читайте також: Кабмін затвердив монетизацію пільг на проїзд

Водночас, Міністерству соціальної політики доручено доопрацювати обидва нормативні акти із урахуванням пропозицій. Остаточний текст постанов не оприлюднений на сайті Уряду.

Віце-прем’єр Павло Розенко у Фейсбуці пояснив суть прийнятих урядових постанов так:

«Декілька уточнень щодо некоректно «розігнаної» хвилі по монетизації пільг на транспорті для всіх категорій пільговиків.


 Пільги будуть надаватися або в безготівковій (як зараз), або у готівковій формі. Це норма Закону.
 Рішення про «монетизацію пільг» буде приймати виключно місцевий орган влади. Зважаючи на те, що пільги на транспорт зараз фінансуються з місцевих бюджетів, Кабінет Міністрів надав право саме місцевим органам вирішувати питання безготівкова/монетизована форма пільги.
 Лише тоді, коли місцева рада прийме рішення про «монетизацію», вступає в дію і «Порядок надання пільг у готівковій формі...», який був схвалений Урядом!
 Ніяких обмежень у «30 поїздок в місяць» Уряд не затверджував. Це дезінформація, яка активно крутилася в ЗМІ. Уряд затвердив МІНІМАЛЬНУ соціальну норму. Це гарантія, нижче якої місцевий орган влади не має право розраховувати монетизовану виплату пільговику!! Права людини мають бути захищені від свавілля місцевих чиновників.
 Органам місцевого самоврядування надано право встановлюювати будь-яку кількість поїздок для пільговиків, але не меншу, ніж мінімальна соціальна норма. Тобто, якщо місцева рада ухвалить рішення про монетизацію пільг, вона повинна встановити і відповідні соціальні нормативи.


Ми продовжуємо децентралізацію в країні. Разом із фінансовим ресурсом, який було передано із «центру» на місця, має зростати також відповідальність місцевої влади за рівень і якість життя українців. Ми, своєю чергою, будемо уважно моніторити ситуацію в областях з метою недопущення звуження прав і свобод наших співгромадян!».

Що таке монетизація? Це надання грошової компенсації замість пільги. Про монетизацію у Львівській області йдеться вже давно. У Кабміні обіцяли підтримали пілотний проект з монетизації пільг на Львівщині. В області навіть порахували, скільки на це потрібно коштів. Коли була озвучена сума (близько 700 млн грн у рік) – на цьому усе й закінчилося. Область сподівалася, що витрати візьме на себе держава, а урядовці натомість переклали усе на місцеві бюджети…

Від цього не в захваті голова Львівської ОДА Олег Синютка. Він прокоментував проект постанови, зазначивши, що кардинально не погоджується із тим, що всі витрати мають лягти на місцеві бюджети. «Вважаю, що залежно від пільг, які надавав той чи інший орган, він повинен і забезпечувати відповідним фінансовим ресурсом», – зазначив голова ЛОДА.

Очільник Львівщини також вважає, що компенсації на проїзд у майбутньому отримають не всі пільговики, а лише малозабезпечені громадяни. «У нас є пенсіонери, які отримують 5-6, а дехто і 10 тис. грн пенсії. Зрозуміло, що їм надавати фінансову допомогу було би неправильно», – вважає О.Синютка.

Керівник департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку ЛОДА Роман Кокотайло пояснює: наразі в ЛОДА очікують кінцевий варіант постанови, яка вступить у дію через два місяці після її оприлюднення. Коли ж запрацює сама монетизація і кого вона стосуватиметься – поки не відомо.

«Основне бачення – люди будуть отримувати певну фіксовану суму коштів, залежно від своєї категорії і зможуть використовувати ці кошти на власний розсуд – на транспорт чи на інші видатки.

Йдеться про 30 поїздок на місяць від середньої вартості проїзду у міському комунальному транспорті. Тут потрібні деякі роз’яснення – чи це брати Львів, чи Дрогобич, чи Трускавець? Чи брати трамваї, тролейбуси – від чого відштовхуватися. Чи це має бути середнє арифметичне з усіх підприємств та видів комунального транспорту. У постанові дуже розмито написано і потрібно мати кінцеве розуміння», – каже Р.Кокотайло.

З його слів, на Львівщині понад 100 тис. пільговиків. Це якщо не враховувати Львів та міста обласного значення (вони передбачатимуть кошти на монетизацію зі своїх бюджетів).

Читайте також: Пряма грошова допомога в системі пільг зекономить у Києві 22 млн гривень

За розрахунками, які раніше проводила Львівська ОДА, готуючись до впровадження пілотного проекту монетизації, на втілення її в життя потрібно було близько 700 млн грн на рік – близько 160 грн на людину у місяць. Але, каже Р.Кокотайло, старі підрахунки тепер не годяться – проводилися за іншою формулою. І тепер, констатує посадовець, буде йтися про величезні суми.

«Буде йтися про десятки мільйонів гривень у рік – це точно. Це буде дуже складно. І ми, все ж таки, будемо відстоювати це питання, щоби ті органи влади, які надають право пільгового проїзду, компенсовували це право із своїх джерел», – каже Р.Кокотайло.

Не готові предметно говорити про монетизацію і у Львівській міськраді. Заступник міського голови Львова з питань ЖКГ Сергій Бабак каже: «Давайте почекаємо офіційної постанови Кабміну – потім будемо говорити. Нехай вона вийде в остаточній редакції. Проект постанови скерований на доопрацювання у Міністерство соціальної політики».

З того, що вже відомо: у Львові близько 140 тис. осіб, які мають пільги у громадському транспорті. Це разом із пенсіонерами. На відшкодування їм потрібно буде понад 200 млн грн щороку.

«Постанова Кабміну може вийти через півроку, рік, – припускає С.Бабак. – Документ має бути опублікований і має бути вказано, з якого періоду він почне діяти». На його думку, Кабмін мав би впорядкувати інші законодавчі акти, бо постанова Кабміну про безкоштовний проїзд пенсіонерів суперечитиме монетизації.

Чи щось зміниться після введення в дію постанови? Не факт. «З коментарів віце-прем’єра Розенка випливає, що місцеві органи влади будуть самостійно вирішувати, яким шляхом іти – чи відшкодовувати напряму перевізникам (як це є зараз), чи робити монетизацію. Тому чекаємо постанову, потім рахуємо і приймаємо рішення, – каже С.Бабак.

На запитання, чи готовий Львів до монетизації, відповідає: «Це питання використання бюджетних коштів. Ми подамо пропозиції, розрахунки. Це компетенція депутатського корпусу. Яке рішення приймуть – таке і буде до виконання».

Не виключено, що уся монетизація знову закінчиться обрахунком сум, потрібних на її втілення. А місцеві чиновники вкотре заявлять: грошей на це у обласному та міському бюджетах немає …

Читать польностью: http://uainfo.org/blognews/1522018924-ch...

Самые важные новости дня с facebook & twitter


Похожие новости

Єгипет закликав Ізраїль зупинити ескалацію конфлікту у Секторі Гази 0 0 0
У Данії собачі упряжки визнали офіційним видом транспорту 0 0 0
Палестинські радикали пригрозили збільшити інтенсивність обстрілів Ізраїлю з сектора Гази 0 0 0
США можуть попросити владу Афганістану відмовитися від проведення виборів в квітні 0 0 0
Махмуд Аббас закликав світову спільноту негайно втрутитися в ситуацію в Газі 0 0 0
О чем молчит НАБУ: Филатова "слили" Нацполиции 0 0 0
Павло Жебрівський не виключає військового шляху відновлення суверенітету в Україні 0 0 0
У Києві чоловік побив та покусав патрульних 0 0 0
Протест шахтарів: гендиректор «Лисичанськвугілля» написав заяву на звільнення 0 0 0
Создан список знаменитостей, ягодицы которых далеки от идеала 0 0 0