Перше українське спортивне товариство ліквідували більшовики

11 лютого 1894 року у Львові, в приміщенні товариства "Руська бесіда", загальні збори започаткували народження першого українського молодіжного спортивного товариства "Сокіл". Метою товариства було виховувати в українському народі єдність, народну силу, витривалість, рухливість, підприємність, розуміння праці у спільному гурті, дисципліну.
Гімнастичне товариство "Сокіл" було засноване у Львові 1867 року на базі утвореного два роки раніше гуртка аматорів гімнастики. Першим головою львівського "Сокола" став лікар Юзеф Міллерт, його заступником граф Александер Ян Фредро. У 1884 році "Сокіл" стає матірним товариством і поширює свою діяльність на всю Галичину. Тоді ж збудували на вулиці Зіморовича (тепер Дудаєва), 8 будинок "Сокола" з гімнастичними залами та іншими приміщеннями. Адже товариство проводило не лише спортивну, але й широку просвітню діяльність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перший футбольний матч в історії України закінчився перемогою
Першим головою українського товариства став Василь Нагірний. До початку І Світової війни український "Сокіл" налічував у Галичині та Буковині 974 осередки, натомість польських осередків "Сокола" в усій Австро-Угорщині налічувалося на той час 261. Чисельність польських і українських "Соколів" становила у 1914 році по 30 тисяч. Для порівняння у Чехії було тоді вже понад сто тисяч членів сокільського руху. Львівський "Сокіл" став називатися "Соколом-Батьком". Тоді, крім руханки, більше уваги звертали на спорт-ігри - кошиківка (баскетбол), копаний м'яч (футбол) та спротзмагання (легка атлетика, бокс та ін.), якою керувала спортсекція. При ній гуртувалися і спортклуби Галичини, які створили 1925 року Український Спортовий Союз. За часів ІІ Речі Посполитої українському "Соколу" довелося працювати у набагато гірших умовах, ніж в Австро-Угорщині. Число осередків "Сокола" зменшилося.
Польська влада чинила всілякі перешкоди, у листопаді 1928 року спалили трибуну на стадіоні "Сокола-Батька", намагалися відібрати сокільський стадіон "для потреб оборони краю" будівництва "аеродинамічного інституту". З приходом більшовицької влади восени 1939 року товариство "Сокіл" було ліквідовано.

У 2015 році в церкві неподалік Львова історики виявили прапор, який належав молодіжній організації "Сокіл". На малиновому полотнищі наклеєне зображення "галицького лева" та архангела Михайла. Верх прапора увінчаний автентичною фігурою сокільського символу - сокола в леті з гантелею в кігтях вилитого з бронзи.

Читать польностью: https://gazeta.ua/articles/history/_pers...

Самые важные новости дня с facebook & twitter


Похожие новости

Лінарес виявив бажання провести реванш із Ломаченко 0 0 0
Ми таки вийшли з русмиру, але до відповідальної влади ще далеко 0 0 0
Померла українська журналістка Інна Жмуд 0 0 0
Каратист Валерій Чоботар – у фіналі чемпіонату світу-2018 0 0 0
В аеропорту Стамбула затримали українку, яка везла кокаїн 0 0 0
У Конотопі поліцейські затримали серійного домушника-гастролера 0 0 0
У Харкові суд арештував водія Lexus, який збив насмерть двох чоловіків 0 0 0
Війна на Донбасі є найгіршою з часів конфлікту на Балканах - Волкер 0 0 0
Померла найшвидша жінка на землі. Дивовижна історія гонщиці Кітті О’ніл 0 0 0
Посилення покарань для водіїв: чи зменшаться ДТП? 0 0 0