"З людьми потрібно говорити чесно": лікар із Рівного розповів, як перехворів на коронавірус і чому не боявся інфікувати дітей

Коронавірусна інфекція не поспішає вгамовуватись в Україні. Нещодавно COVID-19 підхопив лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський, але зумів його успішно здолати. Медик поділився з ТСН.ua своєю історією одужання та розповів, чому не ізолювався від сім'ї, чи можливе повторне зараження та чи варто послаблювати карантин у країні.

Павле Миколайовичу, Вам вдалось здолати коронавірус. Розкажіть, як Ви дізнались про те, що інфікувались, і чи знаєте, де це могло сталось?

Коли я прокинувся зранку і відчув симптоми нездужання, то перша моя думка: мене продуло з кондиціонера. У перший день було загальне нездужання, на другий день стало гірше і я почав вже підозрювати, що заразився коронавірусом, хоча нічого такого особливого не було. Горло боліло, піднялася температура, все, як при ГРЗ. Але через декілька днів, коли я вже помітив, що втратив нюх, то зрозумів що це воно. Бо раніше, коли я хворів на ГРЗ, то нюх у мене не зникав, хоча є люди, у яких він зникає, але не у мене.

Це все наклалось ще в часі, коли наше відділення зачиняли на карантин. У нас захворіла одна людина, і працівники здавали тести ПЛР. Відповідно – я вже теж здав. Тест показав позитивний результат, так і виявив коронавірус.

Цього місяця я чергував на виїздах. Коли у районі щось стається, то ми виїжджаємо на допомогу колегам. На цей період ти перебуваєш вдома на зв'язку, а не у лікарні. Тому я із своїми колегами з відділення, можна сказати, не контактував. Тому я не у своїй лікарні заразився, але де точно я його підхопив – важко сказати.

Раніше я виїжджав на виклик в один з районів, де через певний час в лікарні, зокрема, в медиків виявили коронавірус. Можливо, я з ними контактував. Не знаю цього.

РЕАКЦІЯ СІМ'Ї НА COVID-19

Який психологічний стан був у Вас на цей момент, які емоції переживали, і як відреагувала ваша сім'я, коли вперше почула, що у Вас COVID-19?

Відреагувала нормально. Старшому синові 13 років, і дітей ще не цікавить COVID-19. А дружина теж нормально відреагувала. Каже: "Мабуть, і я захворію. Перехворіємо разом і зможемо вже сміливо всюди разом їздити та не боятися нічого". Тобто ніяких не було проблем. Зрештою, ні дружина, ні діти, не захворіли. Принаймні, ніяких симптомів після контакту зі мною у них не було.

У мене теж стресу не було. Я абсолютно спокійно це сприйняв, відчував що мій організм нормально працює.НЕ ПІШОВ НА САМОІЗОЛЯЦІЮ

У соцмережах Ви розповіли про те, що не ізолювались від своєї сім'ї під час недуги та навіть цілували дітей перед сном. Чому пішли на такі кроки і чи не було страшно, що ваші рідні інфікуються від вас?

Ні, мені не було страшно. Вже понад чотири місяці у наші країні діє карантин і навіть через наше відділення щотижня проходить 50-60 дітей і жодного разу не було у нас важкої дитини з коронавірусом. Також у нас є опорна інфекційна лікарня, де лікують пацієнтів з COVID-19, і я спілкуюсь з колегами цієї лікарні. У нас є угода, що у разі, якщо туди госпіталізують важких дітей з коронавірусною інфекцією, то нас викликатимуть, як анестезіологів, для їхнього лікування. Адже у цій лікарні медики не мають відповідного досвіду лікування дітей з важкими ускладненнями коронавірусу. І за весь цей час нас жодного разу не викликали. У нас і в навколишніх районах такої ситуації не було, а це загалом охоплено майже мільйон людей.

Так, діти хворіють, але, як правило, хворіють дуже легко. У них температура тримається 1-2 дні і зникає. Тому я був зовсім не проти, щоб мої діти перехворіли легко. Тим паче, що зараз літо, гарна погода, хороше харчування. Я не проти, щоб вони зміцнили імунітет і були захищенні на холодну пору року, коли приєднаються інші сезонні захворювання, такі як грип. Вони ж нікуди не зникли, і коронавірус нікуди не зникне до цього часу. І коли це все разом поєднається, то це захворювання може протікати важче. Ось такою була моя логіка.

Також я вже знав, що бувають випадки, коли батьки хворіють, а діти – ні. І я розумів, що швидше за все, мої діти не захворіють, але навіть, якщо це станеться, вони пройдуть це легко.Які симптоми у Вас були?

У мене піднялась температура. Але я відчуваю, що в мене в організмі все добре. Тобто я дихаю нормально, у мене серце працює нормально. Так, у мене немає апетиту, я п'ю багато. Тобто морально я був спокійний, ні паніки, ні страху не було.

Спершу у мене була температура і боліло горло. Потім вони минули, але приєднався помірний, сухий кашель. Це все тривало чотири дні. А після цього я втратив нюх. Декілька днів його не було зовсім, але згодом почав відновлюватись. І впродовж тижня повернувся до норми.

Скільки часу тривав перебіг захворювання, і чи спровокував вірус ускладнення?

Жодних ускладнень у мене не було. Тижнів два, вже після того, як спала у мене температура і я вже нібито нормально почувався, у мене з'явилось неприродне відчуття слабкості, безсилля. Такого раніше я не відчував, коли хворів на грип чи на ГРЗ. Трішки лише походив і вже хотілось сісти чи лягти. Ось така втома, яка теж поступово зникала. Повторний ПЛР-тест вже був негативним. На той час у мене вже не було температури, відновився нюх і смак, майже не було кашлю, але неприродне безсилля ще тривало.

ПРО АНТИБІОТИКИ

Як саме Ви лікувались, чи приймали ліки, зокрема, антибіотики?

Я жодних ліків не приймав, просто багато пив. Враховуючи те, що при всіх вірусних захворюваннях, чи то грип, ГРЗ чи коронавірус, ми не маємо специфічних дієвих ліків, то основне завдання покладається на організм. І при всіх вірусних захворюваннях дуже важливо багато пити. Тому я просто себе заставляв це робити. Біля мене постійно була різна рідина: компот, чай, вода і я багато пив. 4 літри за день випивав, і це всі були мої ліки.

Чому медики іноді призначають антибіотики при коронавірусі?

Антибіотики абсолютно не впливають на коронавірус. Логіка призначення антибіотиків така, що коли організм ослаблений боротьбою з коронавірусом і легені уражені, то є ймовірність, що якась бактеріальна флора може потрапити в легені. І в результаті до вірусної може ще долучитись бактеріальна загроза. І коли є мікс вірусно-бактеріальної флори, тоді дуже важко лікувати. І через це частина лікарів призначає антибіотики ще заздалегідь, щоб це попередити і не розвинути ускладнення. Необхідність в антибіотиках вже визначає лікар, провівши діагностику. У моєму випадку не було потреби пити антибіотик. Зазвичай антибіотик я не призначаю з метою профілактики. Мій принцип – ліки – для лікування, а не для профілактики.ПРО ІМУНІТЕТ ТА ПОВТОРНЕ ЗАРАЖЕННЯ

Зараз серед фахівців є дещо суперечливі думки стосовно стійкості імунітету до COVID-19 у тих, хто ним вже перехворів. Яка Ваша думка з цього приводу? Наскільки стійким до повторного зараження є імунітет у людей, які вже подолали коронавірус?

Якщо є агресивна інфекція, і організм реагує на неї різними симптомами, то відповідно й імунітет виробляється стійкіший. Якщо ж інфекція слабенька, то імунітет, як правило, виробляється слабший. Якщо говорити, до прикладу, про грип, то імунітет, зазвичай, виробляється на 2-3 роки. Всі фахівці сходяться на тому, що коронавірус є потужнішим за грип. І якщо він потужніший, то ми можемо припустити, що імунітет буде при ньому міцнішим, ніж при грипі. Тому я думаю, що у будь-якому випадку, імунітету повинно вистачити на кілька років. А там і коронавірус може піти в небуття, як 100 років тому іспанка. Так, це моє припущення, я не можу цього підтвердити, бо й загалом вчені не можуть цього підтвердити, але, як свідчить досвід моїх колег, люди, які вилікувались від коронавірусу, повторно у лікарню з цим діагнозом не потрапляли. Такого у їх практиці ще не було.

Загалом імунітет це дуже складний механізм. У нього є різні рівні – клітинний, гуморальний тощо. І ось ті антитіла, які ми визначаємо ІФА-тестуванням, це гуморальний рівень імунітету. На клітинному ж рівні утворюються не антитіла, а клітини пам’яті, які набагато важче визначити лабораторно. Ці тести проводять в спеціальних лабораторіях, і вони є дороговартісними, зробити такі дослідження вже набагато важче. І якщо через кілька місяців зникають антитіла, які можна визначити ІФА-тестами, то це не означає, що імунітет взагалі зникає. Клітини пам’яті, немов прикордонники, залишаються на роки. І, у разі необхідності, активують імунітет значно швидше, ніж тоді, коли їх не було. Там все дуже цікаво і ще мало досліджено. Але, аналізуючи інші інфекції, я більш оптимістично дивлюсь на те, що імунітет до коронавірусу буде тривалішим.

ПАНІКА ТА ПАНДЕМІЯ

Наразі багато людей перебувають у пригніченому психологічному стані через ситуацію з пандемією. Чи впливає це на їхній імунітет?

Однозначно впливає. Люди стежать за інформацію у ЗМІ про коронавірус, про кількість хворих, їхні історії, і це все їх лякає. Але це трішки перекос, адже є значно більше тих, які одужали. З людьми потрібно говорити чесно. Бо спочатку людям подавали страшну інформацію, вони дуже сильно злякались, закрились, але коли вони навколо не побачили маси смертей, подумали, що їх обманули. Тоді маятник пішов в іншу сторону, люди почали все ігнорувати. І це теж погано. Тому бажано, щоб був баланс. Так, потрібно показувати, що це серйозна хвороба, але, тим не менше, більшість людей одужують. Особисто я не ігнорую небезпеки, але показую людям те, що панікувати не потрібно, адже такий стан однозначно впливає на імунітет.

ПНЕВМОНІЯ І COVID-19

Чи у всіх випадках COVID-19 уражає легені, якщо у людей вже з'явились симптоми недуги? І чи є відмінність у звичайної пневмонії і пневмонії при коронавірусі?

Так, практично у всіх випадках, якщо є симптоми недуги, коронавірус вражає легені. Якщо зробити комп’ютерну томографію, то КТ показує зміни практично у всіх випадках. Просто ці зміни можуть бути дуже незначні, або все ж таки значні.

Пневмонія при коронавірусі відрізняється від звичайної, бо це інше джерело ураження. Це, як до прикладу, опік температурою і опік кислотою. Це – опік і це теж опік. Але від відрізняється тим, як протікає. Так само є і в цьому випадку, запалення є там і там, але там запалення спричинив вірус, а в другому випадку – бактерія.

Тільки при вірусних ураженнях, якщо вони не значні, то організм справляється самостійно і ліквідовує ці всі ділянки самостійно, без використання ліків. Без допомоги медиків хвора людина відрізнити ці пневмонії не може. Якщо з'явилась задишка у спокої, є відчуття нестачі повітря, то це сигнал, що в домашніх умовах більше лікуватися не варто і потрібно їхати в лікарню.

СИМПТОМИ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ

Які симптоми свідчать про те, що людина підхопила саме коронавірус, а не вже звичну для нас ГРВІ?

Це втрата нюху і спотворення смаку. При коронавірусі також часто буває також діарея. Якщо людина занедужала, то все ж варто звернутись до сімейного лікаря. Є таке правило: якщо ти сумніваєшся, то завжди розцінюй це в гіршу сторону. Для грамотного лікаря дуже легко визначити, у якому стані пацієнт і чого він потребує.

Чому всі по-різному переносять коронавірус? Навіть, якщо взяти одну родину: хтось важко, хтось легко, а хтось зовсім немає жодних симптомів?

Є два моменти: це імунна система і яку кількість вірусів ти отримав. Річ у тім, що наша імунна система нагадує армію, а вірус – загарбника. Якщо у країну заходить тисяча загарбників, то армія по одному з ними справляється, а якщо – мільйон, тоді все по-іншому. Так само і людина, якщо контактує з джерелом вірусу тривалий час, то вона вдихнула велику кількість вірусів і, не зважаючи на її потужну імунну систему, вона може захворіти й досить важко. Якщо ж людина отримала невелику кількість вірусів, то вона може не захворіти, або ж захворіти дуже легко.

ПРО ДОЦІЛЬНІСТЬ КАРАНТИНУ

Чи вбачаєте потребу у продовжені карантину в Україні, зокрема у тих регіонах, де він не йде на спад?

Потрібно дивитись на спроможність системи охорони здоров'я України, а не на загальну кількість виявлених випадків, серед яких чимало безсимптомних. Якщо лікарні забезпечені усім необхідним і не працюють на повне навантаження, то можна і варто послаблювати обмежувальні заходи. Але, якщо медицина слабка і не справляється, то все ж необхідно дотримуватись сильніших обмежувальних заходів. Зрештою, вони не захищають від зараження, а захищають від інфікування усіх одночасно. Адже, коли одномоментно захворіють усі лікарі і пацієнти, то виникне просто колапс.

Ці обмеження у нас зараз є, але їх поступово потрібно знімати. Адже лікарні у нас – не переповнені, максимальний рівень наповненості був десь на 40%, навіть не переходив половину, тому для чого зберігати карантин? Слава Богу, люди хворіють відносно не важко, часто можуть в домашніх умовах перехворіти, тому потрібно послаблювати обмеження і дивитися, яка надалі розвиватиметься ситуація.

ПОРАДИЩо порадите із власного досвіду людям, у яких вже виявили COVID-19?

Я раджу бути оптимістом, бо тих, хто одужали – дуже багато, а тих, хто не зміг подолати корона вірус, то у відсотковому відношенні їх не так багато. Тому ймовірність потрапити у групу тих, хто одужали, дуже велика. Але, якщо у вас є хвилювання, то завжди будьте на зв'язку зі своїм лікарем, радьтесь з ним і все буде добре.

Як вберегти себе від інфікування коронавірусом?

Здоровий спосіб життя і нормальне харчування – це запорука міцного імунітету. Також варто дотримуватись соціальної дистанції, тримати в чистоті руки і в громадському місті одягати маску. Це все, що потрібно робити. У такому випадку ви не захворієте, а якщо все ж занедужаєте, то є ймовірність, що захворювання пройде у легкій формі.

Читать польностью: https://tsn.ua/coronavirus/z-lyudmi-potr...

Самые важные новости дня с facebook & twitter


Похожие новости

15 июля - благоприятный день для финансовых операций и сделок - астролог 0 0 0
Близько 80% українців вважають поганим економічний стан країни 0 0 0
Три знаки, яким сьогодні потрібно підтягти "хвости" 0 0 0
"Шахтар" став претендентом на трансфер нападника збірної Катару 0 0 0
Прокляття й надія соцмереж. Те, що розумному ліки, дурному смерть 0 0 0
Mini world... 0 0 0
Попереджує деякі види раку: десять корисних властивостей смородини 0 0 0
Human Rights Watch закликала Україну розслідувати погрози журналістці 0 0 0
Волочкова присвоїла собі статус "балерини всієї Русі" 0 0 0
БК "Черкаські Мавпи" підписав українського форварда з чемпіонату Іспанії 0 0 0