Мелашка Кайдаш погодилася стати коханкою

 Цікаво позитивного персонажа розвернути в негатив. Подивитися, як людина змінюється. Це в житті часто відбувається, каже режисер Максим Голенко, 41 рік, про Мелашку з "Кайдашевої сім'ї" Івана Нечуя-Левицького. У київському "Дикому театрі" поставили осучаснену версію класики.
П'єсу "Кайдаші 2.0" написала Наталка Ворожбит. Прем'єра вистави відбулася в Будинку культури села Сорокотяга Жашківського району на Черкащині. Тут команда театру 10 днів жила і репетирувала. У столиці "Кайдаші 2.0" покажуть 3031 серпня в театральному просторі "Сцена 6" при Довженко-Центрі.
 Мелашка в "Кайдашах 2.0" не схожа на класичну, каже 22-річна Анна Сердюк, виконавиця цієї ролі. За Нечуєм-Левицьким це нещасна богомольна дівчина, яка від колотнечі зі свекрухою і Мотрею тікає до Києва. Там живе при церкві, але повертається. Кайдаші з неї пилинки здувають, і образ на цьому закінчується.
Із 1878-го року написання "Кайдашевої сім'ї" часи змінилися. Раніше діти жили повністю за законами батьків. Дорослі сказали "роби так", і діти виконували. А чому незрозуміло. Та зараз такий доступ до інформації, що молодь сама вибирає майбутнє. Бачить в інтернеті, як живуть інші, як вони сприймають світ. Мелашка розуміє, що хоче більшого. Через це в неї конфлікт із Кайдашами чоловіком, сім'єю його брата, свекрухою. Тому тікає і повертається із Києва вже інша.
Тобто тікає не від когось, а світ побачити?
 Підштовхнула, безумовно, Кайдашиха, від якої чує: "Та толку, що слухняна. Одразу ж завагітніла, аби нічого не робити". Якщо Мелашка отримала б від свекрухи дозу любові, можливо, і не тікала б.
Майбутнього чоловіка Лавріна зустрічає біля клубу. Пропонує провести п'яного додому. Каже: "Буду уявляти, що ви поранений боєць, і я веду вас із поля бою". Вона ж іще не закохана, їй просто шкода його?
 У ній ще жива янгольська дитяча суть. Ми всі народжуємося такими. Мені здається, в той момент вона ще була абсолютно чиста. Мелашка страшна ідеалістка, вірить, що кохання це щось магічно прекрасне. Що перша ніч із чоловіком буде особлива. Каже про це Лавріну.
Відчуває, що він не схожий на все її оточення. Що в ньому теж є ця чистота. І тому хоче підняти його з лавки і провести. Мені це близьке. Навіть, коли не просять, допомагаю іншим. Мені здається, Мелашка теж така відкрита до світу. Їй на той момент ще його не закрили. Лаврін возить сало на Майдан. Через це свариться зі старшим братом Карпом, який за Януковича, дивиться канал "Росія", слухає Анатолія Шарія. Як і Мелашка, Лаврін вміє співчувати. Це їх і об'єднало на початку.
Чому вона його розлюбила?
 Зійшлися, коли Мелашці було 15 років. У такому віці ти ще малюєш своє майбутнє рожевими фарбами. Дівчина марить стати співачкою. Раптом це все ламається.
У ХІХ столітті дівчата виходили заміж і в 14. Народжували, й це було нормою. От мені зараз 22, і я не знаю, чи я готова стати мамою. 18-річна Мелашка вже має двох дітей. Плюс щодня гризе свекруха, яка ставиться до неї, як до порожнього місця. Дитяча психіка Мелашки не витримує. Не про таке кохання вона мріяла.
Мелашка розчарувалася в ідеальному Лавріні, але не шукає нової любові. У Києві цинічно погоджується стати коханкою.
 Це такий підлітковий протест. Вона ж залишилася дитиною. П'єсу писали на основі сценарію серіалу, який ще знімають. У фільмі Мелашка їде до столиці брати участь у талант-шоу "Ікс-фактор". Їй хотілося просто отримати порцію задоволення в цьому житті, щастя.
Мужчина завалює її подарунками. Спочатку вона перекладає це на себе, тобто на свою готовність віддавати щось іншим без задньої думки. Ще не розуміє, що її по суті купують.
Ім'я коханцеві Тигран я підібрала спеціально таке, щоб воно трошки вивертало. Показувало, що це не норма. Бо якщо я дзвонила б якомусь Василеві чи Петру, думалося би, може, в неї там реально любов. А тут видно, що щось не так.
У Мотрі дружини старшого брата Лавріна, є виправдувальний монолог. Каже: "Ви думаєте, я зла, а я сердита. Я просто дуже люблю, щоб по-моєму було. А в мене ні діток, ні дому". Мелашку глядач може виправдати?
 Про мою Мелашку небагато прописано в п'єсі. Я теж через це переживала. Сама вже придумала, як технічно на сцені обіграти це виправдання. На перший виступ Мелашки приходить Лаврін. Заявляється і його колишня коханка Тетяна. Доки я співаю, вони сваряться. Мене це теж соромить. Зірвали важливу подію. Але потім Лаврін аплодує. І, йдучи додому, я вириваю з квіток пелюстки "а любить він мене чи ні?" Пробачаю його, вирішую спробувати, бо більше немає з ким.
То де виправдання Мелашці? Мені здається, що коли вона народжує в свинарнику, це й є переломний момент. Її хочеться пожаліти і пробачити все наступне, що з нею відбувається.
Йде щаслива, руками тягнеться до людини, з якою вона живе, каже "добрий ранок, мамо", а їй відро з помиями в руки. Мелашка з неблагополучної сім'ї, шукала любові, але так і не знайшла.
Якщо працювали б над виставою в ­Києві, Мелашка була б інша?
 Можливо. Коли приїхали в Сорокотягу, я зайшла в сільський магазин і побачила за прилавком біляву дівчину мого віку. Знаю, що в неї вже є дитина. Я дивилася за її мімікою, рухами, як вона сміється, фліртує з нашими хлопцями-акторами це так цікаво.
Вона скромна, притому всередині вогник дуже відчувається. Знає, що подобається, і цим користується. Хоча ззовні вдає, наче нічого не розуміє.
Якщо я грала б Мелашку роки три тому, то потрапляла б в образ 100-відсотково. Я справді була дуже на неї схожа. До Києва приїхала з Чернігова. Життя в столиці загартувало. Але було так цікаво повернутися саме в ті відчуття наївності, легкості, в готовність даром віддавати свій час, енергію, сили іншим. Коли я вийшла на сцену сільського клубу, почувалася справді не Анею, а персонажем. Я так люблю ці відчуття.

Читать польностью: https://gazeta.ua/articles/culture-newsp...

Самые важные новости дня с facebook & twitter


Похожие новости

Підсумки 14.09: Вето Зеленського, атака дронів 0 0 0
Наркотики, клуби і коханки: найгучніші скандали, в які "влип" принц Гаррі у молодості 0 0 0
Третейські суди: чи насправді вони потрібні Україні 0 0 0
Погоду формуватиме атмосферний фронт 0 0 0
Кроос и Погба могут стать частью грандиозной сделки между МЮ и Реалом 0 0 0
Три основні зовнішньополітичні виклики для України 0 0 0
В Украине в воскресенье по-осеннему тепло: прогноз синоптиков 0 0 0
До +25 та без опадів: прогноз погоди в Україні на неділю 0 0 0
Прогноз погоды на 15 сентября: в Украине будет солнечно и тепло 0 0 0
Детский конфликт: почему нельзя родителю самому беседовать с обидчиком своего ребенка 0 0 0