Нам потрібен професійний уряд, що зробить реформи і піде

У зрілих демократіях традиційний спосіб формування уряду політичний. Партії ділять міністерські портфелі між членами своєї команди. Проблем немає. Партії будуються на низових організаціях, фінанси прозорі, ієрархія піднімає вгору найдосвідченіших із чистою репутацією. Їхню діяльність контролюють громадянське суспільство і судова влада. Хто схибив, вилітає назавжди, а то й опиняється за ґратами.
Україна незріла демократія. Тут такий підхід не працює. Наші партії це нашвидкуруч побудовані проекти без низових організацій і прозорої фінансової системи. Суспільство слабке і не має незалежних судів. Партійні лідери завжди знайдуть спосіб нагадати міністрам, завдяки кому вони здобули свої крісла. Є ще партійні спонсори, які вимагають повернення інвестицій. Портфелі отримують різні групи інтересів, які погано домовляються між собою.
Проведення реформ передбачає втрату політичного рейтингу. Як хворий не любить лікаря, який прописує гіркі ліки й дієту, так люди не люблять тих, хто здійснює необхідні зміни. У жодній країні реформи ніколи не були популярними, а реформатори не залишалися на другий термін. Тому політики проводять реформи за принципом: як би щось поміняти так, щоб нічого не міняти і зберегти імідж реформатора, за який виборці віддають голоси, а міжнародні організації гроші.
Альтернативою політичному уряду є професійний. Уряд незалежних фахівців із досвідом, бездоганною репутацією і підтримкою з боку громадянського суспільства та Заходу. Ці люди не піклуватимуться про свій рейтинг, бо не матимуть політичних зобов'язань і амбіцій.
Політичний уряд, сформований із членів ­команди президента, не захищатиме його від критики з боку громадян. Професійний уряд прийме удар на себе. Зробить свою брудну справу і піде у відставку, залишивши президента з чистими руками.
Коли не треба роздавати портфелі групам впливу, то в уряд заходять люди, об'єднані спільними цінностями і програмою дій. Найкраще, якщо таку команду формує прем'єр-міністр, який дістав схвалення парламентської більшості. Тоді це буде злагоджений оркестр.
Перший уряд, сформований після Майдану, був політичним. Запам'ятався лише скандалами. Всі можливості найдорожчих півроку було змарновано. Восени 2014-го суспільство стало просувати ідею професійного уряду. З'явилися такі міністри, як Айварас Абромавичус, Наталія Яресько, Андрій Пивоварський, Олексій Павленко і багато заступників із фахових середовищ. Завдяки їм розпочалися якісні зміни. Вихід значної кількості цих професіоналів з уряду призвів до гальмування реформ. Це ми й побачили у другій половині президентського терміну Петра Порошенка.
Нам потрібні швидкі й рішучі зміни. Це можуть зробити лише професіонали. Такі люди в країні є. Але вони поставлять багато питань і умови. Хто і як формуватиме уряд? Чи не стануть професіонали лише ширмою, за якою політики залагоджуватимуть свої справи? Чи матимуть право міністри формувати власні команди заступників, чи залишаться ізольованими одинаками? Яким буде механізм взаємодії між урядом, президентом і парламентом? Врешті, які реформи робитимуться?
Вікно можливостей ніколи не бувало більше за півроку. Думати і діяти треба швидко.

Читать польностью: https://gazeta.ua/articles/comments-news...

Самые важные новости дня с facebook & twitter


Похожие новости

Вигідно купувати машини з деформованими порогами 0 0 0
Призначення Михайличенка було очевидним 0 0 0
"Повісила часник і походи сусідки припинились" 0 0 0
Які речі необхідно купити восени 0 0 0
"На роботу взяли, бо маємо український паспорт" 0 0 0
Наталія Карпа вагітна первістком 0 0 0
«Все дуже просто»: глава МЗС Канади пояснила, як Росія може повернулися до G8 0 0 0
Батько Гандзюк заявив про «чергову зраду прокуратури» 0 0 0
Спостерігачі ОБСЄ нарахували майже 30 невідведених "Градів" на окупованих територіях 0 0 0
У суді США розповіли, як "відбілювали" репутацію Януковича перед Заходом 0 0 0