Микола Ярошенко помер після зливи

13 грудня 1846 року народився Микола Ярошенко - художник зі світовим ім'ям, активний учасник легендарного Товариства пересувних художніх виставок.
Народився майбутній художник в 1846 році в Полтаві в родині офіцера, який згодом став генералом. Звісно, життєвий вибір було зроблено і для Ярошенка-молодшого. У 9-річному віці Микола був зарахований у Петровський полтавський кадетський корпус. Разом зі щоденним військовим навчанням і стройовою підготовкою на плацу хлопець займався і живописом.
Як те часто трапляється з багато вдарованими натурами, каже один з біографів Ярошенка: "Любов до малювання з'явилася в хлопчика дуже рано. Якось несподівано для всіх, він став рисувати все, що спадало на думку, і його малюнками почали вкриватися не самі шкільні сшитки, а й столи, і двері, і стіни. І хоча за ту ревність маленькому художнику перепадало не один раз, пристрасть брала своєї, і він знову приймався за малювання. Втім, це вперте прагнення мистецтва і разу не спинило думки дорослих на тому, що може в дитини є талан, який заслуговує на дальше розвинення. Можливо, що талант Ярошенка так і завмер би, коли б не врятував його звичайний випадок".
Тим випадком було те, що під час науки в Полтавському кадетському корпусі здібності Ярошенка звернули до себе увагу вчителя рисунків Зайцев, який зразу відчув у них зародок справжнього талану.
Іван Зайцев був сином син кріпака, який свого часу закінчив Академію мистецтв. А через два роки Ярошенко був переведений у Перший Кадетський корпус в Санкт-Петербурзі, де продовжував і навчатися, і малювати. Відвідував вечірні класи малювальної школи Товариства заохочення художників, де викладав Іван Крамськой.
Після навчання штабс-капітана Миколу Ярошенка призначено на Петербурзький патронний завод, де він пропрацював понад двадцять років. 1892 року у званні генерал-майора вийшов у відставку. Він не міг заробляти малярством на життя, тому мусив служити у військовому відомстві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колишній музикант "Океану Ельзи" розповів про новий проект
На початку 1870-х років з'являються перші портрети художника: "Старий із табакеркою", "Селянин", "Старий єврей", "Українка". Ярошеко став частим відвідувачем малювальних вечорів у Крамського і Брюллова.
"Своєю службою, - каже Н. Некрасов, що відібрала в його багато часу, він тяготився. Але ж його чесність і совісність не дозволяли йому ставитися до неї аби як. Щоб мати більше вільного часу для малярства, він не раз зрікався всяких підвищень по службі, якщо вони ставали на перешкоді його заняттям художнім... І хоч як важко було сполучати ці дві сфери діяльності: військову службу й малярство, все ж таки утворювалася певна незалежність в сьому останньому, і Микола Олександрович широко нею користався: він ніколи не писав для того, аби як скоріше продати написану річ. Він писав лише те, що припадало йому до серця, що його хвилювало, і в портретах давав лише ті обличчя, що вони були інтересні в духовнім відношенні".
Після закінчення Академії мистецтв у 1874 році Микола Ярошенко одружився з курсисткою Марією Навротіною. Власних дітей у подружжя не було, проте вони виховали прийомну доньку Надію.
У 1875 році вперше виставляє свої твори на виставці передвижників. Перша картина називалася "Невський проспект вночі", а в березні 1876 року його приймають в Товариство пересувних виставок. Незабаром він стає членом правління організації. Ярошенко разом із Крамським був керівником Товариства близько 10 років, а коли той помер, став його головним ідейним натхненником.
У петербурзькій квартирі Ярошенка проходили знамениті "Ярошенківські суботи", які стали своєрідним клубом прогресивної петербурзької інтелігенції. Тут бували знамениті письменники Гаршин, Успенський, Короленко, художники Рєпін, Куїнджі, Полєнов, Максимов, легендарні вчені - нобелівські лауреати Менделєєв і Павлов. Гостював у Ярошенка і Лев Толстой, який дуже поважав Миколу Олександровича і вважав його своїм близьким другом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна завжди віддавала більше, ніж отримувала
Атмосферу дружніх зустрічей Ярошенко з дружиною перенесли і до Кисловодська, де вперше побували після весілля. Тоді побудували там дачу "Біла вілла" за ескізами самого художника. Біля будинку Марія Павлівна і Микола Олександрович розбили мальовничий парк і вирішили жити на Кавказі постійно.
Будучи видатним художником і знаменитим громадським діячем, Микола Ярошенко мав багато друзів. Серед найближчих: Дмитро Менделєєв, Федір Шаляпін, Сергій Рахманінов, Ілля Рєпін, Костянтин Станіславський. Ці культові особистості неодноразово відвідували свого друга в Кисловодській садибі. Вони підкреслювали надзвичайну просту красу "Білої дачі" і мальовничість її околиць. Потік гостей, бажаючих відвідати художника, був настільки великий, що подружжя Ярошенків вирішили прилаштувати до свого власного п'ятикімнатного будинку кілька гостьових флігелів.
Природа Північного Кавказу служила для Миколи Олександровича джерелом нескінченного натхнення. Він міг йти з дому на кілька днів з фарбами і мольбертом, гуляти околицями у пошуках ідеальної натури і повністю втрачати відчуття реального часу, працюючи над своїми шедеврами.
Ярошенко в буквальному сенсі об'їздив весь Кавказ. Крім популярних природних пам'яток, йому подобалося відвідувати і ті місця, в які звичайний турист ніколи б не забрів. Він з великим задоволенням подорожував у віддалені гірські аули. Микола Борисович був дуже тактовний, шанобливий. У його біографії є дивовижний факт: Ярошенко позували кавказькі горці. Ні для кого не секрет, що нормами шаріату заборонені будь-які зображення людини. Однак, для Миколи Олександровича робили виняток навіть горді і релігійні горяни. Художник любив культуру Кавказу в усіх її іпостасях, а місцеві жителі дуже цінували це якість і приймали його як дорогого гостя. У середовищі художників Ярошенко навіть отримав звання "портретиста гір".
Кілька років Ярошенко жив на Кавказі, перебуваючи в стані абсолютної творчої ідилії. Але життя художника обірвалося трагічно. Влітку 1898 він вкотре пішов в гори. Повертаючись додому, художник потрапив під сильну зливу. Він пробіг близько 10 кілометрів, намагаючись знайти хоч якесь укриття від дощу. Ярошенко ледве дійшов до будинку, замерзнувши і сильно промокнувши. На наступний ранок він раптово помер у "Білій віллі" від серцевого нападу. Він прожив усього 51 рік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нікас Сафронов одночасно пише 10 картин
Поховали Миколу Олександровича у Кисловодську, неподалік від будинку, в огорожі Свято-Нікольського собору.
Ярошенко знищував листи, які отримував. Він також хотів, щоб листи, ним написані, теж знищувалися. Митець пояснював, що пише листи не для друку, тим паче не для історії: просто в певний термін повідомляє певній особі щось певне. "Зберігати і берегти такий лист нема чого. Досить його прочитати, прийняти до відома те, що в ньому йдеться, потім - у піч"... Ярошенко брався за перо нечасто і, за рідкісним винятком, тільки у справах. За листами Ярошенка можна зробити висновок про його добре ставлення до людей, але дружніх виливів він уникав, всякий його лист написано з певного приводу.
За своє творче життя створив понад 400 полотен і понад 1000 малюнків.
Як портретист Ярошенко створив цілу галерею портретів визначних людей культури, серед яких Миколи Ґе, Володимира Короленка, Володимира Соловйова. Найвизначніші твори Ярошенка: "Кочегар", "В'язень", "Студент", "Курсистка", "Старе й молоде", "Причини невідомі". Твори на українські теми: "Жид і українець", "Каліки під Києвом", "Жебраки з Києво-Печерської Лаври", "На гойдалці", "Всюди життя" та ін.
Наприкінці 1917 року, згідно із заповітом вдови художника Марії Павлівни, була привезена з Петрограда і передана Полтаві мистецька колекція Ярошенка: понад 100 творів малярства і 21 альбом малюнків (збереглися відповідно 58 і 19), а також чимало творів художників-передвижників. Вони створили основу Полтавської картинної галереї, а згодом Полтавського художнього музею імені Ярошенка.

Читать польностью: https://gazeta.ua/articles/history/_miko...

Самые важные новости дня с facebook & twitter


Похожие новости

Садовий заявив, що більше не буде балотуватися у мери Львова 0 0 0
Коболєв: «Газпром» уже повідомив, що транзиту газу через Україну не буде 0 0 0
Трамп розповів, скільки військових США залишиться у Сирії 0 0 0
Політолог розповів, чи можуть президентські вибори бути зірвані після першого туру 0 0 0
Волкер сподівається, що після виборів в Україні РФ почне звільняти полонених 0 0 0
«Він навіть не сяде в літак»: Аваков не вірить у повернення Саакашвілі в Україну 0 0 0
Трамп образився, що сім'я Маккейна не подякувала йому за похорон 0 0 0
Андрій Садовий заявив, що більше не буде мером Львова 0 0 0
В Італії злочинець підпалив автобус з дітьми 0 0 0
Президент Албанії висловив готовність піти у відставку та «пожертвувати життям» 0 0 0